MOKA POT
09
Şub
Murat Kamil Ünal

MOKA POT

İtalyanların geleneksel espresso yapma yöntemi olarak geçse de, göreceli olarak yeni bir alettir, 1933’te Alfonso Bialetti tarafından icat edilmiştir. Mokapot klasik olarak aliminyumdan yapılır, ancak çelikten yapılmışları da vardır. Ocak üstü bir yöntemdir, evde espressoya yakın bir içecek elde etmek için idealdir.

Moka Pot, ocak üzerinde espresso yapmayı sağlayan kahve ekipmanıdır. Espresso severlerin evde kahve hazırlamada en çok kullandığı yöntemdir.

Dip Not: Moka Pot üç bölümden oluşur. Alt kısımda su haznesi, orta kısımda kahvenin koyulacağı filtre ve en üstte de demlenen kahvenin dolum haznesi yer alır.

HAZIRLANIŞI

  1. Su haznesine yan kısımda yer alan emniyet valfini geçmeyecek miktarda su eklenir.
  2. Taze ve ince öğütülmüş kahve, filtre olan bölüme hazneyi dolduracak miktarda koyulur ve üst kısmı el yordamıyla herhangi bir baskı uygulamadan düzeltilir
  3. Moka Pot’un tüm parçaları birleştirilir, bölümlerin sıkıca kapandığından emin olunduktan sonra orta ateşte ocağa yerleştirilir
  4. Su kaynadıktan sonra ateşin altı biraz kısılabilir. Alt kısımda kaynayan suyun oluşturduğu buhar kahvenin içinden geçerek oluşan basınç yardımıyla en üst hazneye dolar, yaklaşık 2-3 dakika süren uygulama sonucunda espresso içime hazır hale gelir.