Kahve Çeşitlerinin Hazırlanışına Göre Ayrılması
23
Şub
Murat Kamil Ünal

Kahve Çeşitlerinin Hazırlanışına Göre Ayrılması

Kahve Çeşitlerinin Hazırlanışına Göre Ayrılması

Kahve çekirdeklerinin hazırlanmasında en önemli etken kahve çekirdek öğütme ayarlarının istenilen oranda yapılmasıdır. Kahve sınıflandırması aslında kolay yapılan bir safha değildir.  Kahve konusundan bir çok fikir ayrılığı görülse de genel olarak aşağıdaki sınıflandırmalar yapılmaktadır.

  • İnce öğütme yapılan kahveler
  • Damlama yöntemi ve Demleme yöntemi
  • Espresso bazlı kahveler
  • Yöresel kahveler
  • Soğuk hazırlanan kahveler

1 – İnce Öğütme Yapılan Kahveler

İnce öğütme yapılarak hazırlanan en bilinir kahve çeşidi olarak ilk akla gelmektedir. Bu incelikte çekilen başka bir kahve çeşidi bulunmamaktadır.

Türk kahvesi

En ince öğütülmüş kahvedir. Beğenilen kahve çekirdeğini Blend karışım ya da tek tip kahve çekirdeğini Türk kahvesi ayarında en ince öğütme yapılarak kullanıla bilinir.

2 – Damlama yöntemi ve Demleme yöntemi

                Bu tür hazırlanan kahve türlerinin genel adına filtre kahve diyebiliriz. En çok tercih edilen kahve türü olarak bilinmektedir. Temel prensip olarak 85 ‘C nin üzerinde tat ve aroma kayıplarının yaşanmaması için demleme yöntemleri olarak French press, Moka pot, yeni demleme metotları olarak Aeropress, Chemex, V-60, Syphon demleme metotları kullanılmaktadır.

3 – Espresso Bazlı Kahveler

                İtalyan teknik kullanılarak basınçlı kahve makinalarında çekirdek kahvenin öğütme şekli olarak türk kahvesinden biraz kalın olması gerekmektedir. Bu sınıfta kullanılan kahve hem sıcak hem soğuk olarak yapılmaktadır. Dünya standartlarında single shot espresso ve double espresso temel ürün olarak kullanılmaktadır. Espresso için ürün kullanılarak çeşitlendirme yapılmaktadır. Su, süt ve aroma şeklindedir.

                Örneğin:  Espresso , Americano, Latte, Cappuccino vb.

4 – Yöresel Kahveler

Farklı yöreler için hazırlanmış kahve türleri bulunmaktadır. Bunlar arasın birkaç örnek vererek pişirme yöntemi ile ve süt ile hazırlanan kahveler vardır.

Örneğin: Dibek kahvesi, Cafe bombon, Vienna coffee, Cortado, Kopi susu

5 – Soğuk hazırlanan kahveler

Affogato: Tek top vanilyalı dondurma üzeri Single shot espresso

Frappe: Özel Frappe toz karışım, buz ve sütün blender da çekilmesi ile hazırlanan soğuk kahve çeşidir.

Frozen: Gerçek meyve püresi, buz ve az miktarda suyun blender da çekilmesi ile hazırlanan ve serinletici bir lezzet.