FİLTRELİ SÜRAHİ
09
Şub
Murat Kamil Ünal

FİLTRELİ SÜRAHİ

Filtre kahve makinesi filtre kahve yapımında kullanılan klasik bir yöntemdir. Bu yöntemle birçok fincan kahveyi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Barcha Coffee dünyanın en güzel yerlerinden gelen birbirinden farklı aromalı kahve çeşitlerinden her birini filtre kahve makinesini kullanarak keşfedebilirisiniz.

Hazırlanışı

1. Aşama (Kahve makinesi ile ön hazırlık evresi)

Suyun kalitesi kahvenin lezzetini etkileyen önemli bir faktördür. Su ne kadar yumuşak olursa kahve asitleri o kadar ortaya çıkar. Su ne kadar sert olursa kahve asitleri o denli nötürleşir. 
Barcha Filtre kahvesinin %100 aromasını yakalamak için orta sertlikte taze su kullanmak gerekir.

2. Aşama (Kahve makinesi ve doğru kahve öğütüm ayarı)

Kahve aromaları her bir kahve çekirdeğinin içinde saklıdır. Kahve çekirdekleri küçültüldüklerinde ve öğütüldüğünde ise bu aromalar açığa çıkar. Öğütme ayarı ise kahve tadını etkileyen bir unsurdur. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı su gibi veya ekşimsi, sert ve acı olabilir. 

Filtre kahve makinesinde kahve yapmak için kahvenin orta incelikte çekilmiş olması gerekir. İncecik bir kıvamda olmalıdır.

Bu aşama hem metal filtre ve kağıt filtre şeklinde öğütüm ayarının yapılması gerekmektedir.

Öğütüm dereceleri arasında fark bulunmaktadır. Metal filtre de daha ince, kağıt fitrede biraz kalın olması gerekmektedir.

3. Aşama (Kahve makinesi ve kahve miktarı)

Fincan başı ne kadar çok kahve konulursa kahvenin tadı o kadar acı olur. Normal bir kahve miktarı 10 gramdır ve yaklaşık 150 ml orta sertlikte bir kahve elde edilir. Daha sert kahve içimi tercih edenler her fincan için 14 gr kullanabilir.