ESPRESSO KAHVE İÇECEKLERİN TERİMLERİ
16
Tem
Murat Kamil Ünal

ESPRESSO KAHVE İÇECEKLERİN TERİMLERİ

ESPRESSO KAHVE İÇECEKLERİN TERİMLERİ

Oldukça yaygınlaşan kahve içeceklerinin terimlerini ve hazırlama içeriklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Espresso : Yüksek basınçlı kahve makinalarında single veya daouble espresso şeklinde30 ml ve 60 ml  espresso fincan da servis edilmektedir.

                Risretto : Espresso gibi yüksek basınçlı kahve makinasın da yapılır. Farklı olarak aynı miktar kahveden daha az su geçirilmesidir. Single risretto 22 ml double risretto 44 ml sade veya sütlü servis edilmektedir.

                Lungo : Hazırlanması espresso gibi, farklı olması kahveden geçen su miktarının fazla olmasıdır single espresso da 45 ml double espresso da 90 ml, espresso ya göre daha kolay içilir.

                Espresso Macchiato : İtalyanca da leke anlamına gelmesi ve single veya double espresso üzeri süt köpüğü ilave edilmesi ile servis edilir.

                Cortado : İspanya da içilen bu içeceğin hazırlanışı bire bir oranında 30 ml espresso ya 30 ml sütün ilave edilmesi ile hazırlanır.

                Cappuccino : Single espresso üzeri süt ve bol süt köpüğü ile hazırlanır.

                Flat White : Double risretto üzeri süt ile hazırlanarak servis edilir. Avusturya usulü sütklü kahve anlamına gelmektedir.

                Latte : Single espresso üzeri süt ila edilerek hazırlanmaktadır. İtalyanca da süt anlamına gelmektedir.

                Americano : Espresso nun sıcak su ilave edilerek daha yumuşak içimli hale gelmesidir.

                Filtre kahve : Demleme yöntemi ile kağıt veya metal filtre ile öğütülmüş kahveden süzülme yöntemi elde edilen kahve türüdür. Dünyada en çok içilen kahvedir.