Barista Nedir
30
Nis
Murat Kamil Ünal

Barista Nedir

   Barista espresso bazlı kahvelerin hazırlanması ve kahve ye dair topraktan, hazırlama aşamasından sunumuna dek geçen süre ve tezgah içerisinde tüm işleyişi bilen kişidir.

   Nitelikli kahve çekirdeklerinin nereden geldiğini, kavurma süreçlerini ve nasıl demleneceğini çok iyi bilir. Espresso makinesi ve kahve değirmenini nasıl çalıştığını ve porsiyon ayarı, değirmen öğütüm derecesini bilir. Makine ve ekipmanlarının bakımının yapılmasına hakimdir.

   Günümüzde kahve zincirlerinden tutunda Butik kahve dükkanlarında Barista ismi ile çok karşılaşılmaktadır. İlk olarak akla güzel görünümlü Latte gelmektedir. Yukarıda anlatıldığı gibi bir Barista güzel bir Latte yapımından çok daha fazla bilgiye sahip olmalıdır.

   Günümüzde gidilen kahve dükkanları ve butik kahve evleri kahveye yönelik nitelikli kahve hazırlayan baristalar ile yapılan güzel kahve sohbetlerinde kahvenin kavrulması, aroması  ve kahve makinası dışında demleme yöntemleri  ile alınan en doğal tatlar ve sunumlar ile ilgili bilgi alış verişi yapılan yerleri tekrar ziyaret edebilirsiniz.